Rovaniemi
Sneeuwscooters, rendieren en de kerstman
Rovaniemi, de hoofdstad van (Fins) Lapland, is gelegen op de Poolcirkel en wordt ook wel de poort tot Lapland genoemd. Het is in de winter een stad van sneeuw en noorderlicht. Rovaniemi is één van de meest bekende wintersportplaatsen in Finland. Een paar stappen buiten het stadscentrum zit je al middenin de winterse natuur, waarin talrijke skiwegen liggen voor de cross-countryliefhebbers (langlaufers). Alpineskiën kan in de buurt van het Ounasvaaran wintersportcentrum. Rovaniemi is ook de stad van de sneeuwscooters en de rendieren. Een safari met de sneeuwscooter is onvergetelijk. Ook een gewone flinke wandeling is de moeite waard.
Rovaniemi is tevens een cultureel centrum, met diverse theaters en vele musea. Een bezoek aan het Arktikum wetenschapscentrum en museum, waar een heel interessante tentoonstelling over het leven op de poolcirkel ondergebracht is in een pareltje van (glas)architectuur, is een must. De Ranua Zoo ligt op een uurtje rijden van Rovaniemi. Dit is een bijzondere dierentuin met meer dan 50 diersoorten uit de noordelijkste streken van onze aarde. Deze zoo is tevens de meest noordelijke ter wereld.
Tenslotte is Rovaniemi eveneens de stad van de Kerstman. Gedurende het hele jaar wordt hij door vrienden vanuit de hele wereld bezocht. Pal op de poolcirkel, even buiten het centrum heeft Santa Claus zijn eigen residentie. In Santa Claus Village vind je het handwerk- en thuisatelier van de kerstman. De elfen hebben er hun werkplaatsen om in het speciale postkantoor de post van een speciaal poststempel te voorzien, en in de ontvangstruimte kan je met de kerstman op de foto.
Pohtimo
Een idyllisch nest temidden de natuur, het echte Lapland. Pohtimo ligt niet zo ver van Rovaniemi, toch is het er nog duizend keer rustiger. Je hoort er de stilte en voelt de rust. Ook hier zijn de sneeuwmobiels in de winter een must, verder sledetochten met huskey's, ijsvissen, een winterwandeling met sneeuwschoenen, ijscarten, quadrijden, toboganing, enz. In de zomer voel je jezelf de Ben Hur van de rendieren, doorkruis je met een buggy of quad de wouden, trek je te voet of met door het landschap, of wat dacht je van een spelletje "rubber raft polo" op het helderste water ?